OG24.pl
jakie pieluchy dla noworodka

Pieluchowe ABC – jakie pieluchy dla noworodka?

Narodziny dziecka to jeden z najważniejszych momentów w życiu rodziny. Wraz z wielką radością przychodzą nowe obowiązki. Rodzicielstwo mamy w genach, mimo to pielęgnacja noworodka bywa dla wyzwaniem. Czynnością, którą w pierwszych miesiącach życia dziecka robimy najczęściej jest zmiana pieluchy. Jak się do tego zabrać?

1. Nie bój się!

Przy pierwszym dziecku pojawiają się obawy, że łatwo zrobić mu krzywdę podczas pielęgnacji. Spokojnie. Noworodek nie jest tak kruchy na jakiego wygląda, a rodzice mają genetyczne predyspozycje do tego, aby obchodzić się z nim wystarczająco delikatnie. Bądź spokojny, wykonuj pewne ruchy, nie ciągnij za stópki – do podnoszenia pupy lepiej ująć dziecko za uda.

2. Dobra pieluszka to podstawa

O jakości pieluchy nie świadczy ani marka ani cena. Po pierwsze: nie rób wielkich zapasów. Aby wybrać pieluchy idealne dla Twojego dziecka czasem potrzeba kilku prób. Każde dziecko reaguje inaczej, a jego delikatna skóra jest wrażliwa na różne środki chemiczne użyte do produkcji pieluszki. Dlatego nawet najdroższe z nich mogą nie być dobre dla Twojego maluszka. Wskazówka: im mniej kolorów, tym mniej chemii.

3. Im częściej tym lepiej

W pierwszych tygodniach życia dziecka pieluchę zmieniaj tak często jak to możliwe. Po pierwsze: noworodki swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają nawet kilkanaście razy na dobę! Dłuższy kontakt skóry z przemoczoną czy zanieczyszczoną pieluchą skutkuje odparzeniami, które trudno wyleczyć i znacznie utrudniają utulenie niespokojnego niemowlęcia. Nie daj się skusić obietnicom producentów. Noszenie jednej pieluchy przez 12 godzin nie jest ani możliwe ani zdrowe dla dziecka.

4. Wybierz tłustą maść ochronną

Maść do pupy dziecka powinna być tłusta i mieć jak najprostszy skład. Dlaczego tłusta? Aby zabezpieczyć skórę przed kontaktem z moczem i kałem. Przez warstwę alantoiny czy gliceryny nie przedostaną się żadne substancje. Tłusta maść ma także pielęgnować miejsca, które przecież prawie całą dobę są zakryte przez szczelną warstwę pieluchy. Smaruj pupę dziecka za każdym razem gdy zmieniasz pieluchę, a unikniesz pieluszkowego zapalenia skóry.

Pamiętaj: gdy maluszek nie przepada za zmianą pieluchy i głośno płacze, przemawiaj do niego łagodnie i nie denerwuj się. Z każdym dniem będzie łatwiej. Powodzenia!

Pwiązane Artykuły

Na co pomaga masaż tajski? 

Sen – dlaczego to takie trudne?

Czym powinien być gadżet?

Leave a Comment