OG24.pl
Kino domowe - jak się do tego zabrać?

Kino domowe – jak się do tego zabrać?

Kino domowe wymaga odpowiedniej organizacji pomieszczenia. W jakiejkolwiek konfiguracji, sprzęt składający się na kino domowe musi obejmować co najmniej: telewizor, wzmacniacz dźwięku, zestaw głośnikowy, źródło obrazu i dźwięku. W niedużym mieszkaniu będzie trudniej skompletować sprzęt spełniający wysokie wymagania, jednak wystarczy przeznaczone do tego pomieszczenie, żeby cieszyć się obrazem i dźwiękiem wysokiej jakości.

Jeśli chcemy się cieszyć obrazem i dźwiękiem wysokiej jakości, musimy jednak wyznaczyć pewne granice, które chcemy przekroczyć. Te granice to wielkość telewizora (bądź zastosowanie projektora), system dźwięku jaki chcemy doświadczyć i źródło multimediów, które będą do naszego systemu docierać.

Wizualny aspekt kina domowego

Obecnie wielkość telewizorów przekracza 60 cali, najczęściej oferowana jakość obrazu to 4k, a najczęściej stosowane wyświetlacze to OLED. Bezpośrednio wpływ na aspekt wizualny ma stosunek wielkości do rozdzielczości. Im wyższa rozdzielczość tym lepiej. Im większy wyświetlacz, też tym lepiej, ale do pewnego stopnia. W zależności od odległości w jakiej będziemy znajdować się od ekranu, tym wyższa rozdzielczość wpływa na możliwość zastosowania większej przekątnej. Optymalnym wyborem dla rozdzielczości 4k jest przekątna 55 cali z wyświetlaczem OLED i zastosowana odległość ekranu nie przekraczająca 2,5 metra.

Aspekt audio

Mając już dobrany telewizor należy dobrać do tego system dźwięku. Im wyższy system dźwięku przestrzennego (kolejno 5.1, 7.1, 11.2, Dolby Atmos) tym lepiej. Oznaczenie systemu dźwięku wynika bezpośrednio z ilości zastosowanych kanałów dźwięku, co przekłada się na ilość głośników. W zależności od budżetu można kombinować z pajęczyną połączeń kablowych bądź bezprzewodowych. Mając tak skonstruowany system dokładamy do niego wzmacniacz wraz z procesorem AV (amplituner lub procesor niezależny od wzmacniacza), dostosowane do ilości kanałów, pozwalające na sterowanie całym systemem.

Źródło dźwięku i obrazu nie gra w systemie kluczowej roli i zależne jest od preferencji użytkownika. Zastosowanie jednak odtwarzacza Blu-Ray daje pewność odtwarzania obrazu i dźwięku nagranego w najwyższej jakości.

Pwiązane Artykuły

Klimatyzacja do kilku pokojowego mieszkania

Warto kupować samochody w Auto-Wimar – poznaj Pakiet korzyści dla Ciebie

Czy w Holandii znajdę pracę na wakacje i kiedy jej szukać?

Leave a Comment