OG24.pl
  • Główna
  • Biznes
  • Wynajem maszyn budowlanych – czy to dobre rozwiązanie?

Wynajem maszyn budowlanych – czy to dobre rozwiązanie?

Podejmując się realizacji nowej inwestycji należy bardzo dokładnie rozplanować harmonogram prac i kosztorys, oszacować, jakie ilości materiałów będą potrzebne, ilu ludzi będzie trzeba zatrudnić.  Niezbędne są również maszyny budowlane, z których trzeba będzie intensywnie korzystać. Niektórzy wolą zainwestować i kupić sporo sprzętu na własny użytek. Zwłaszcza, jeśli w planie są kolejne podobne budowy czy remonty. Jednak jeśli ktoś potrzebuje takich maszyn jedynie do przeprowadzenia jednego projektu, warto rozważyć wynajem maszyn budowlanych.

Wszystkie maszyny w jednym miejscu

Jednym z atutów, które mogą przemawiać za wynajmem sprzętu budowlanego jest to, że firmy, które się tym zajmują, często dysponują całym parkiem maszyn. Oznacza to, że możemy tam wybrać urządzenia, które będą nam potrzebne na różnych etapach inwestycji. Jeśli, dla przykładu, mamy w planie najpierw wyburzenie budynku, później uprzątnięcie terenu, a dopiero potem postawienie nowej konstrukcji, potrzebny nam będzie cały zestaw maszyn, odpowiednich dla poszczególnych etapów inwestycji. Możemy zatem wynająć na początek młot wyburzeniowy, a także kontenery, do których będziemy gromadzić gruz i pozostałe odpady budowlane. Na kolejnym etapie może się przydać nam wiertnica – jeśli będziemy potrzebować wwiercić się w powierzchnię, zamiatarka – którą będziemy mogli oczyścić teren czy podnośniki koszowe – żeby zająć się jeszcze pracami na wysokościach lub przyciąć drzewa z połamanymi gałęziami w okolicy.

Przystępując do kolejnych prac mogą przydać się nam wywrotki czy HDS, które ułatwią nam przewóz materiałów budowlanych, a także wywiezienie odpadów już po zakończeniu całej budowy. Już na takim przykładzie widać, że takiego sprzętu możemy potrzebować sporo. Nowa inwestycja to i tak spory wydatek i nie każdy może sobie pozwolić na zakup każdej maszyny z osobna. Wynajem takich urządzeń to zdecydowanie mniejszy koszt w porównaniu do inwestycji w cały tabor nowych maszyn.

Maszyny wyłącznie na czas trwania inwestycji

Nie bez znaczenia jest również to, jak długo będziemy musieli korzystać z takich urządzeń budowlanych. Może się bowiem okazać, że na przykład zamiatarka będzie nam potrzebna na jeden, bądź tylko kilka dni. Kupowanie zupełnie nowej maszyny będzie mijało się z celem. Tym bardziej, jeżeli nie planujemy w najbliższym czasie kolejnych projektów. Firma, która oferuje wynajem maszyn budowlanych może zaproponować wypożyczenie urządzeń na ściśle określony czas – tak, żebyśmy spokojnie mogli zdążyć z realizacją swoich zadań, a jednocześnie, nie musieli się obawiać, że sprzęt, w który zainwestujemy będzie później stał nieużywany.

Wynajem maszyn nie musi się to zresztą wiązać wyłącznie z pracami budowlanymi. Świetnie sprawdza się to na przykładzie zimowego odśnieżania czy usuwania sopli. Mało kto dysponuje na co dzień kontenerem czy wywrotką, w których można byłoby gromadzić i wywozić zalegającą pokrywę śnieżną. Nikt też nie inwestuje w zakup podnośnika koszowego tylko na wypadek, jeśli musiałby kilka razy w roku – w zależności od tego, jak sroga jest zima w danym sezonie – usunąć sople, które zwisają z rynien czy dachów. Wygodniej w takich sytuacjach zdecydować się na wynajem tego typu maszyn, tylko do tych konkretnych zadań.

Profesjonalna obsługa maszyn

Samo posiadanie maszyn budowlanych nie sprawia, że od razu będziemy wiedzieli, jak je obsługiwać. Dlatego właśnie firma, która wynajmuje takie urządzenia, zapewnia jednocześnie obsługę przez wykwalifikowanych operatorów. Jednocześnie zapewnia, że sprzęt jest sprawny i ma aktualne przeglądy. Wiadomo więc, że pod względem technicznym wszystkie elementy zostaną dopilnowane i zadania zostaną wykonane z należytą starannością. Zakup maszyn na własność wymagałby kolejnej inwestycji – w postaci przejścia przez odpowiedni kurs z ich obsługi. Co zresztą dodatkowo wydłuża czas, zanim można by urządzenia wprowadzić już na teren budowy. Zlecenie tego profesjonalnej firmie wiąże się zatem ze sporą oszczędnością czasu.

Źródło: Wyburzanie budynków, ścian, domów – Avio Star

Pwiązane Artykuły

Jakie usługi świadczą firmy niszczące dokumenty?

Utylizacja dokumentów a wymogi prawne

Istotne wzmianki o instalacji gazowej w samochodzie

Leave a Comment