OG24.pl
rynek-pierwotny-mieszkan

Mieszkanie z rynku pierwotnego – formalności przy i po zakupie

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego ma wiele zalet. Zapewnia m.in. możliwość wykończenia i urządzenia lokum według własnego uznania bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu, a także daje dostęp do udogodnień charakterystycznych dla nowego budownictwa. Wiąże się jednak z koniecznością załatwienia określonych formalności. O czym nie można zapomnieć przy i po zakupie mieszkania z rynku pierwotnego?

Najważniejsze formalności przy i po zakupie mieszkania z rynku pierwotnego

Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się dużym wzięciem. Nowo wybudowana nieruchomość oferuje bowiem wiele zalet, w tym możliwość urządzenia przestrzeni według własnych upodobań. Nic więc dziwnego, że chętnych na zakup mieszkania z rynku pierwotnego nie brakuje. Warto jednak pamiętać, że wiąże się to z koniecznością dopełnienia określonych formalności. Zabezpiecza to interesy nabywcy, a także sprawia, że transakcja odbywa się zgodnie z prawem.

W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego finalizacja transakcji następuje w momencie podpisania przez nabywcę umowy w formie aktu notarialnego. Dokument przenosi własność i jednocześnie wyodrębnia lokal mieszkalny z księgi wieczystej, którą deweloper założył dla całej nieruchomości. Jest sporządzany w obecności notariusza i to on zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi ze złożeniem wniosku do sądu wieczystoksięgowego.

Zanim nabywca podpisze umowę sprzedaży, powinien ją uważnie przeczytać i porównać jej zapisy z treścią księgi wieczystej. Wszelkie rozbieżności należy od razu wyjaśnić. Zdarza się, że aby przyspieszyć procedurę, umowa sprzedaży zawiera wyłącznie kwestie dotyczące przeniesienia własności. Natomiast inne elementy są objęte odrębnymi umowami. Sprzedawca nieruchomości ma obowiązek ich przedstawienia nabywcy. Pozwala to ocenić sytuację prawną i faktyczną lokalu.

Po podpisaniu umowy w formie aktu notarialnego nabywca musi:

  • zgłosić nieruchomość do opodatkowania – ma na to 14 dni od dnia podpisania umowy przenoszącej własność. W tym celu właściciel musi się zgłosić do właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości urzędu gminy lub miasta. Co ważne, kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, nabywca jest zwolniony z obowiązku zapłaty podatku PCC (od czynności cywilnoprawnych),
  • rozliczyć media i zawrzeć umowy z dostawcami mediów – jeśli deweloper założył już liczniki, ich stan wpisuje się do protokołu zdawczo-odbiorczego i rozlicza z dostawcami, a następnie podejmuje decyzję, czy chce kontynuować zakup mediów u tych samych dostawców, czy wybiera innych. W przypadku drugiego scenariusza trzeba wypowiedzieć dotychczasowe umowy. W sytuacji gdy liczników nie ma, podstawą do ich założenia i zawarcia umów z dostawcami mediów jest akt własności mieszkania.

Jeśli nabywca sfinansował mieszkanie z własnych środków, powinien rozważyć zakup polisy OC. W zależności od wybranego zakresu (i wysokości składki) może ona obejmować różne zdarzenia losowe, np. pożar, zalanie, dewastację, włamanie, a nawet wyłudzenie gotówki. Jeżeli mieszkanie zostało zakupione na kredyt, wówczas obowiązkowo musi zostać ubezpieczone. To jeden z warunków udzielenia wsparcia finansowego przez bank.

Mieszkanie z rynku pierwotnego – o jakich jeszcze formalnościach należy pamiętać?

Właściciel mieszkania może się również w nim zameldować. Zgodnie z polskim prawem, ma na to 30 dni, licząc od dnia przybycia do miejsca pobytu stałego. Jeśli nabywca nie planuje mieszkać w lokalu, nie musi się w nim meldować. Meldunek w nowym miejscu zamieszkania daje szereg korzyści, np. w wielu gminach i miastach uprawnia do wykupu abonamentu w strefie płatnego parkowania czy też pozwala uzyskać zniżki na bilety komunikacji miejskiej.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z koniecznością załatwienia różnych formalności. Rzetelny deweloper nie tylko sprzeda mieszkanie, ale również pomoże Ci przejść przez całą procedurę, dzięki czemu oszczędzisz sobie nerwów. Dlatego tak ważne jest, aby dokonać dobrego wyboru firmy deweloperskiej.

Pwiązane Artykuły

Ceramika i kamień – jakich klejów używać do ich montażu wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń?

Darmowy prąd dzięki panelom fotowoltaicznym

Jak wyglądała historia budownictwa?

Leave a Comment