OG24.pl
historia budownictwa

Jak wyglądała historia budownictwa?

Wznoszenie konstrukcji towarzyszy człowiekowi od samych początków jego istnienia. Kiedy tylko praludzie opanowali sztukę wytwarzania prostych narzędzi opuścili jaskinie i zaczęli budować sztuczne schronienia. Najstarszymi formami takich obiektów były lepianki i szałasy, jednak wraz z rozwojem techniki budynki były coraz większe, trwalsze i piękniejsze. Jak wyglądała historia budownictwa mieszkalnego?

Od jaskini po monumentalne piramidy

W początkach istnienia człowieka jego głównym schronieniem były wytworzone przez naturę jaskinie, groty i wnęki skalne. Za pierwsze konstrukcje wznoszone ręką człowieka możemy uznać lepianki. Zakłada się, że pierwsze z nich powstawały już 400 000 lat p.n.e. W miarę postępującego rozwoju społeczno-gospodarczego pojawiały się coraz to lepsze techniki wznoszenia obiektów budowlanych. Stosowano materiały o korzystniejszych parametrach technicznych, budynki stawały się bardziej wytrzymałe i użyteczne, a budownictwo zaczęło odgrywać znaczącą rolę w kreowaniu wizerunku państw. Wznoszono ogromne budowle, często w bardzo urozmaiconej formie i bogatej estetyce które miały świadczyć o potędze i zamożności danego kraju. Pierwsze obiekty tego typu wznoszono już w starożytnym Egipcie . Proces budowlany zaczął wymagać zaangażowania znacznej ilości pracowników oraz materiałów, a budowa stała się ogromnym i skomplikowanym przedsięwzięciem.

Zdumiewające budowle

Pierwsze piramidy Egipcjanie zaczęli wznosić już w 2650 roku p.n.e. Były to ogromne budowle, przy budowie których zaangażowanych było tysiące budowniczych. Imponuje także trwałość tych konstrukcji, górują one nad pustynnym krajobrazem już od ponad 5000 lat. Niedługo potem starożytni Grecy zdumieli świat wynosząc architektoniczny kunszt na zupełnie nowy poziom. W niesamowitym stopniu opanowali oni sztukę obrabiania marmuru. Efektem były piękne świątynie poświęcone greckim Bogom. Z wiedzy tej korzystali w dużym stopniu Rzymianie, niejako odwzorowując i ulepszając grecki styl. W Polsce musieliśmy jeszcze długo czekać na pojawienie się murowanych budowli. Zakłada się, że jednymi z pierwszych były świątynie chrześcijańskie wznoszone po chrzcie Polski w 966r. Jednak należały do rzadkości. Dużo później pojawiły się budynki mieszkalne wykonane z kamienia a później cegły. Rozwój budownictwa przyspieszył, inżynierowie zaczęli wykorzystywać nowe materiały. Dało im to możliwość na wznoszenie wieżowców ze stali i szkła, które możemy obserwować w krajobrazie współczesnych miast.

Pwiązane Artykuły

Wynajem maszyn budowlanych – czy to dobre rozwiązanie?

Darmowy prąd dzięki panelom fotowoltaicznym

Optymalne warunki do życia – jak usunąć nadmierną wilgotność powietrza?

Leave a Comment