OG24.pl

Czym jest USG ślinianek i kiedy należy je wykonać?

Badaniu USG można poddać wiele organów ludzkiego działa. Warunkiem jest, aby kości nie blokowały dostępu do danego narządu. USG jest szybką metodą diagnostyki obrazowej, która pozwala bezboleśnie zobrazować narządy, uwidaczniając w ten sposób ich kształt, strukturę oraz ewentualne guzki czy torbiele. Ślinianki są gruczołem, który również może zostać poddany takiemu badaniu. Warto jednak wiedzieć, kiedy należy zgłosić się na USG ślinianek, jakie są wskazania do jego wykonania, jak się przygotować, a także jakie ewentualne schorzenia można w ten sposób wykryć.

Gdzie zlokalizowane są ślinianki i jakie jest ich zadanie

Ślinianki, nazywane także gruczołem ślinowym, jak sama nazwa wskazuje, odpowiedzialne są za produkcję śliny. Odbywa się to z wykorzystaniem cewek i pęcherzyków, z których zbudowane są ślinianki

Ślina, wytwarzana przez gruczoły ślinowe, jest nam niezbędna do zachowania prawidłowego środowiska w jamie ustnej, a także bierze udział w przeżuwaniu i połykaniu pokarmów. Ślinianki są rozmieszczone w całej jamie ustnej, a także w jej okolicach. Do dużych gruczołów ślinowych, których przewody doprowadzające kończą się w jamie ustnej, zaliczają się ślinianki przyuszne, podżuchwowe oraz podjęzykowe. Ponadto mniejsze gruczoły ślinowe znajdujące się w jamie ustnej to gruczoły językowe, migdałkowe, gruczoły podniebienne, wargowe, policzkowe, trzonowe oraz gruczoły przednie języka. Ich nazwy z kolei wyraźnie wskazują na konkretną lokalizację.

Wskazania do wykonania USG ślinianek

Pewne sygnały, jakie daje nam nasz organizm, mogą sygnalizować potrzebę wykonania USG ślinianek. Najważniejszym i najpopularniejszym wskazaniem jest występowanie długotrwałego bólu zarówno w okolicach, jak i nieco poniżej uszu. Dodatkowo niepokojącymi objawami są powiększone węzły chłonne, twardość w okolicach gruczołów ślinowych, widoczne powiększenie obwodu szyi oraz trudności i bolesność podczas połykania śliny. Każdy z tych objawów może być zarówno sygnałem o groźnym schorzeniu, jak i jedynie o stanie zapalnym w obrębie gruczołów ślinowych. Nie mniej jednak dolegliwości takie należy odpowiednio leczyć, aby mogły ustąpić oraz żeby nie rozwinęły się w groźniejszą, przewlekłą chorobę. Do podjęcia leczenia niezbędne jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Badanie USG ślinianek doskonale nadaje się do tego celu. Jako najczęstsze schorzenia ślinianek wyróżnia się kamicę ślinianek, sialozę, martwiejącą metaplazję ślinianek oraz nowotwory ślinianek. Dodatkowo warto wiedzieć, że struktura i funkcjonowanie ślinianek mogą ulegać upośledzeniu wraz z wiekiem.

Przygotowanie do badania i przebieg USG ślinianek

Przystąpienie do badania USG ślinianek nie wymaga absolutnie żadnego przygotowania. Jest to komfortowe badanie dla pacjenta. Przed jego rozpoczęciem, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem na temat jego stanu zdrowia oraz trapiących go dolegliwości. Dodatkowo jeśli USG było poprzedzone innymi badaniami, na przykład laboratoryjnym krwi, to wyniki takich badań warto przedstawić lekarzowi, aby miał on pełny obraz stanu zdrowia diagnozowanego  pacjenta. 

Badanie USG ślinianek przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Pacjent jest proszony o odsłonięcie szyi, a następnie lekarz zabezpiecza najbliższą odzież za pomocą ręczników papierowych. Badanie jest przeprowadzane przy użyciu głowicy do USG, która emitując i odbierając odbite fale ultradźwiękowe, przenosi te informacje do urządzenia, a tam z kolei na ekranie uwidacznia się obraz gruczołu ślinowego. W czasie badania ocenie lekarza podlega budowa, wielkość oraz występowanie ewentualnych zmian ogniskowych ślinianek. Podczas badania lekarz może poprosić pacjenta o przełknięcie śliny lub o powiedzenie czegoś na głos. Powoduje to uwidocznienie gruczołów w innym świetle, a tym samym pozwala lekarzowi potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia. Badanie USG ślinianek trwa około 15 minut i jest zupełnie bezbolesne.

Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera Warszawa

Pwiązane Artykuły

Na co pomaga masaż tajski? 

Pieluchowe ABC – jakie pieluchy dla noworodka?

Samochód odpowiedni dla wieku, czy od statusu majątkowego?

Leave a Comment