OG24.pl

Elektrownie słoneczne – rozwiązanie przyszłości

Elektrownie słoneczne noszą również miano farm fotowoltaicznych. Składają się one z zespołu urządzeń, których zadaniem jest przekształcanie energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną.

Jedną z największych zalet elektrowni słonecznych jest oczywiście to, że do wytworzenia prądu wykorzystują odnawialne źródło, czyli promieniowanie słoneczne. Energia promieniowania występuje w każdych warunkach atmosferycznych – nie tylko przy pięknej, słonecznej pogodzie, ale również kiedy pada deszcz lub gdy niebo częściowo zasnute jest warstwą chmur. Specjaliści są zdania, iż wśród wszystkich ekologicznych źródeł energii właśnie ta pozyskiwana ze słońca ma największy potencjał. Ponadto stosowanie takich alternatyw, w świetle nieustannego wzrostu zapotrzebowania na prąd i wyczerpywania zasobów nieodnawialnych,  jest koniecznością.

Dlaczego elektrownie słoneczne są przyszłością?

O tym, że wszelkiego rodzaju OZE pozwalają na pozyskanie tańszego prądu, wiedzą już chyba wszyscy. Również ich ekologiczny aspekt jest powszechnie znany. To, o czym rzadziej się wspomina, mówiąc o elektrowniach słonecznych, to brak dokuczliwego hałasu, jaki może się pojawić w przypadku elektrowni wiatrowych. Ponadto budowa farm fotowoltaicznych nie wymusza dużych zmian w środowisku naturalnym ani w planach zagospodarowania terenu. 

Warto pamiętać, że pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają niewielki prąd. Dopiero po połączeniu w moduły, mogą wytworzyć prąd o użytecznej mocy. Naukowcy wciąż pracują nad ulepszeniem tej technologii i opracowują nowe projekty coraz większych i wydajniejszych elektrowni. 

Z uwagi na swoje położenie geograficzne Polska dysponuje dosyć dużymi zasobami słonecznymi w porównaniu z północną częścią Europy. Nasłonecznienie i jego układ w naszym kraju są porównywalne z takimi państwami jak Niemcy czy Czechy. Dlatego na zdecydowanej większości obszaru Polski, inwestycja w energetykę słoneczną ma uzasadnienie i jest opłacalna w dłuższej perspektywie. 

Perspektywy rozwoju fotowoltaiki

Badania nad systemami fotowoltaicznymi są prowadzone już od wielu lat, dzięki czemu są wciąż udoskonalane. Obecnie instalacje fotowoltaiczne cechują się wysokim stopniem bezpieczeństwa oraz niezawodnością, a żywotność modułu szacowana jest na blisko 30 lat. Systemy te zazwyczaj nie wymagają konserwacji i łatwo je zainstalować praktycznie na każdej płaszczyźnie. 

Chociaż sceptycy są zdania, iż koszt budowy farmy fotowoltaicznej jest jej główną wadą, to w rzeczywistości okres zwrotu inwestycji ciągle maleje.  Wiąże się to zarówno z obniżeniem kosztów samej instalacji, jak i ze wzrostem cen prądu. 

Energia słoneczna jest emitowana nieustannie, stanowi niewyczerpalne źródło zapewniające bezpieczeństwo energetyczne dostaw energii. Aby wykorzystać energię promieniowania jeszcze efektywniej, rozwiązaniem wartym uwagi są właśnie duże instalacje fotowoltaiczne, np. farmy. Nieustannie poszukiwane są nowe metody konwersji energii słonecznej, a także jej magazynowania, co w przyszłości skutkować będzie coraz lepszymi i wydajniejszymi rozwiązaniami.

Źródło: Inverter – technologia grzewcza, odnawialne źródła energii

Pwiązane Artykuły

 Kto odpowiada za stan BHP w zakładzie pracy?

Jakie usługi świadczą firmy niszczące dokumenty?

Przesyłki drobnicowe – czym je przewozić?

Leave a Comment