OG24.pl
  • Główna
  • Life Style
  • Pogrzeb na cmentarzu komunalnym – na jakie opłaty musisz się przygotować?

Pogrzeb na cmentarzu komunalnym – na jakie opłaty musisz się przygotować?

Organizacja pogrzebu obciąża rodzinę zmarłej osoby nie tylko pod względem emocjonalnym, ale i finansowym. Miejsce pochówku na nekropoli, usługi wykopania grobu czy też wynajem pomieszczenia na ostatnie pożegnanie – wszystko to kosztuje. Na jakie opłaty musisz się przygotować, jeśli pogrzeb ma odbyć się na cmentarzu komunalnym?

Pogrzeb na cmentarzu komunalnym – najważniejsze opłaty

Pogrzeb na cmentarzu komunalnym wiąże się z koniecznością uiszczenia określonych opłat. Wbrew pozorom obejmują one nie tylko wykup miejsca pochówku. Z jakimi opłatami trzeba się liczyć? Za co należy zapłacić?

  1. Miejsce pochówku na cmentarzu

    Koszt wykupu miejsca na cmentarzu jest mocno zróżnicowany i waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w zależności od nekropoli. Największy wpływ na wysokość opłaty ma:
  • lokalizacja cmentarza – za miejsce pochówku na cmentarzu komunalnym znajdującym się w centrum miasta należy zapłacić więcej niż za miejsce pochówku na nekropolii zlokalizowanej na obrzeżach,
  • renoma cmentarza – im większą renomą cieszy się dany cmentarz, tym więcej trzeba zapłacić za miejsce pochówku zlokalizowane na jego terenie,
  • lokalizacja miejsca pochówku – miejsca pochówku położone w pobliżu wejść i kaplicy cmentarnej są zazwyczaj droższe niż miejsca pochówku zlokalizowane w głębi nekropolii,
  • rodzaj miejsca pochówku – miejsce pochówku pod grób ziemny jest tańsze od miejsca pod grób murowany. Jeżeli zdecydujesz się na kremację, za miejsce w kolumbarium zapłacisz więcej niż za grób ziemny urnowy.
  1. Przedłużenie miejsca pochówku na cmentarzu na kolejne 20 lat

Jeżeli zdecydujesz się na zwyczajny grób ziemny, po upływie 20 lat od pogrzebu musisz zgłosić zastrzeżenie przeciw ponownemu użyciu miejsca pochówku i wnieść w kancelarii cmentarza komunalnego opłatę prolongacyjną. Inaczej może zostać w nim pochowana kolejna osoba. Przedłużenie obowiązuje przez kolejne 20 lat.

  1. Rezerwacja miejsca pochówku za życia

    Zazwyczaj opłata za rezerwację miejsca pochówku za życia należy zapłacić 50 proc. ceny podstawowej. Rezerwacja jest ważna przez ustalony okres, np. 10 lat.
  2. Wjazd na cmentarz

Niektóre cmentarze komunalne pobierają opłatę za wjazd na teren nekropolii. Obowiązuje ona nie tylko kondukty pogrzebowe, ale również pracowników zakładów pogrzebowych, którzy wjeżdżają na cmentarz, aby wykopać grób, a następnie go zasypać i uporządkować przestrzeń wokół niego. Wysokość opłaty za wjazd na cmentarz często uzależniona jest od gabarytów pojazdu. Jeśli jest to samochód osobowy, raczej nie powinna ona przekroczyć 100 zł.

  1. Przygotowanie miejsca pochówku

Pracownicy cmentarza komunalnego mogą wykopać grób, a następnie zasypać go i uporządkować teren wokół. Wiąże się to z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty.

  1. Przechowywanie zwłok w chłodni cmentarnej

    Jeżeli chcesz, aby zwłoki trafiły do chłodni na cmentarzu komunalnym, musisz przygotować się na dodatkowy wydatek.
  2. Wynajęcie kaplicy lub innego pomieszczenia na ostatnie pożegnanie

Cmentarze komunalne zezwalają na wynajem kaplicy lub innego pomieszczenia, w którym możesz wystawić zwłoki i zorganizować czuwanie lub ostatnie pożegnanie. Jest to usługa odpłatna.

  1. Zezwolenie na postawienie grobowca

To kolejna opłata, na którą musisz się przygotować w związku z organizacją pogrzebu, jeżeli chcesz, aby trumna z ciałem bliskiej osoby spoczęła w grobowcu.

  1. Nadzór nad innymi podmiotami, które wykonują na terenie cmentarza komunalnego prace ziemne, kamieniarskie i budowlane

Część nekropolii komunalnych pobiera opłatę za nadzór nad podmiotami, które zajmują się wykopaniem i zasypaniem grobu oraz postawieniem nagrobku. Zazwyczaj jednak opłata ta jest wliczana w koszt świadczonych przez nich usług.

Niestety, nie da się ukryć, że koszty organizacji pogrzebu nie należą do najmniejszych. Wsparciem dla pogrążonej w żałobie rodziny może być zasiłek pogrzebowy. Chociaż zazwyczaj nie pokrywa on wszystkich nakładów poniesionych w związku z pochówkiem, stanowi pewną pomoc finansową, z której warto skorzystać.

źródło: MORTIS Zakład Pogrzebowy Warszawa

Pwiązane Artykuły

Catering do domu i firmy – skorzystaj z doświadczenia dobrej firmy cateringowej

Jaki system ogrzewania domu wybrać?

Szklane ścianki działowe – rozwiązanie nie tylko dla biur

Leave a Comment