Ceramika oraz kamień dekoracyjny to materiały o niezwykłej ilości odmian, które cechują się doskonałymi właściwościami fizycznymi i mechanicznymi, zachwycają bogactwem kolorów, można je również układać w oryginalne wzory, a dzięki temu uzyskać wyjątkowe wykończenie wnętrza albo elementów elewacyjnych w budynku.
Zarówno ceramika, jak też kamień posiadają wielki potencjał, są chętnie wybierane przez osoby remontujące mieszkania czy budujące domy, stanowią również materiał, jaki często wykorzystują projektanci wnętrz.
Z pewnością zastosowanie jednego z tych materiałów jako wykończenia powierzchni pozwala uzyskać wyjątkowy efekt dekoracyjny. Jednak pojawia się pytanie, jakich klejów należy użyć, aby efekt końcowy był trwały?
Od czego zależy wybór odpowiedniego kleju?
Wybór odpowiedniego kleju do mocowania ceramiki czy kamienia zależy od kilku istotnych czynników, a pierwszym z nich, najbardziej istotnym jest rodzaj podłoża. Wszystko uzależnione jest zatem od tego czy jest ono nowe, czy też będzie nim ściana lub podłoga w starym budynku. W przypadku ścian pokrytych tynkiem kolejnym pytaniem, na które należy uzyskać odpowiedź, jest rodzaj tynku, jaki zastosowano, a także jego wytrzymałość.
Jeśli chodzi o układanie ceramiki oraz kamienia na podłodze należy dobrać klej również pod kątem ewentualnego zamontowania ogrzewania podłogowego. Nie wszystkie kleje bowiem spełnią swoje zadanie w takim przypadku.
Podczas układania ceramiki lub kamienia na zewnątrz, kolejną kwestią jest adekwatne dobranie kleju do warunków atmosferycznych. Warto pamiętać, iż kleje, które doskonale sprawdzają się w przypadku prac wykonywanych w pomieszczeniach, na zewnątrz nie będą spełniały swoich funkcji.
Jeśli jednak chcemy postawić na uniwersalne rozwiązanie warto zastosować klej, który może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz budynków.
Kleje do ceramiki i kamienia – różne rozwiązania
Kleje do kamienia i ceramiki dzieli się z uwagi na ich formę na:
- kleje proszkowe – przeznaczone do rozrobienia w wodzie, najchętniej wybierane przez specjalistów;
- kleje dwuskładnikowe – które występują w dwóch osobnych opakowaniach, z bazą klejową oraz utwardzaczem, jakie dodatkowo należy również wymieszać z wodą;
- jednoskładnikowe kleje gotowe.
Ze względu na zastosowanie różnią się one:
- wytrzymałością oraz twardością,
- odpornością na wilgoć i temperaturę,
- poziomem elastyczności.
Przed zakupem konkretnego produktu należy sprawdzić, czy jego właściwości odpowiadają warunkom atmosferycznym, wymaganiom podłoża, a także, w przypadku kamienia dekoracyjnego – jego ciężarowi właściwemu. W takim wypadku dobrze jest również zasięgnąć opinii specjalistów, którzy dysponują doświadczeniem i z własnej praktyki są w stanie podać najlepsze rozwiązanie.
Specjalistyczne kleje do ceramiki i kamienia
Klejami, które wybierane są często przez fachowców są produkty z serii TERMOLEP firmy KOSBUD. TERMOLEP to kleje proszkowe charakteryzujące się dużą elastycznością oraz szerokim zakresem zastosowań.
TERMOLEP – GL cechuje się podwyższonymi właściwościami roboczymi. Sprawdzi się w przypadku przyklejania płytek ceramicznych czy kamienia tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, można go również stosować w przypadku ogrzewania podłogowego. Podłożami, na których może być stosowany TERMOLEP – GL jest beton, tynki cementowe oraz cementowo-wapienne, a także jastrychy cementowe.
Jeśli chcemy przykleić wielkoformatowe płytki ceramiczne, albo płytki kamienne czy gres do podatnego na odkształcenia podłoża dobrze jest wybrać TERMOLEP – EL. On również może być stosowany wewnątrz, na zewnątrz oraz przy ogrzewaniu podłogowym, cechuje go ponadto podwyższona elastyczność. Jeśli jednak podłoże jest wyjątkowo kruche, czyli cechuje się słabą przyczepnością dobrze jest uprzednio zagruntować je wzmacniającym GRUNLITEM – G.
Do płytek gresowych dedykowana jest zaprawa klejowa TERMOLEP – GR, która sprawdzi się również w przypadku przyklejania glazury bądź terakoty. TERMOLEP – GR może być stosowany wewnątrz pomieszczeń, na wszystkich podłożach na bazie cementu, na wszelkich tynkach cementowych, cementowo-wapiennych czy gipsowych, a także na jastrychach z ogrzewaniem podłogowym.
Źródło: Kosbud