Balkon francuski ze stali nierdzewnej to element dekoracyjny elewacji wyposażony w wysokie przeszklenie. Dzięki temu nie tylko doskonale doświetla wnętrze naszego domu, ale i nadaje mu nowoczesny i estetyczny charakter. Balkony tego typu nie posiadają płyty balkonowej wysuniętej z lica ściany, co odróżnia je od tradycyjnych balkonów stalowych, ale można je potraktować jako dodatkowy element doposażenia okiennego z przeszkleniem i ochraniającą je balustradą.
Popularność balkonów francuskich ze stali nierdzewnej
Za popularność balkonów typu francuskiego wykonanych ze stali nierdzewnej odpowiada szereg cech, które nie tylko go charakteryzują, ale i odróżniają od tradycyjnych balkonów z żelbetowej płyty. Podstawową zaletą balkonów francuskich jest ich prostota konstrukcyjna i łatwość dopasowania do właściwie każdego rodzaju zabudowania. W tym przypadku, w odróżnieniu od tradycyjnych balkonów z nierdzewki, nie musimy martwić się o odpowiednie ocieplenie wykluczające pojawienie się mostka termicznego oraz prawidłowe usytuowanie płyty żelbetowej w stropie. Balkon francuski ze stali nierdzewnej może też być doskonałym i mniej kłopotliwym uzupełnieniem frontu naszego domu albo alternatywą dla istniejących już balkonów – w przypadku remontu lub przebudowy domu można nim zastąpić likwidowany balkon lub potraktować jako dodatkowy, ale łatwy do zamontowania, sposób na doświetlenie domu.
Przeszklenie stalowego balkonu francuskiego
Klasyczny balkon francuski stanowi przeszklenie sięgające od podłogi do sufitu (lub nieco poniżej jego poziomu), które wyglądem powinno być dostosowane do pozostałych okien zamontowanych w budynku. Najczęściej wysokie okno-drzwi, czyli portfenetr, jest zestawiane w pary, ale zdarza się, że inwestorzy decydują się na skumulowanie ich w większej liczbie – wówczas pod względem doświetlenia pomieszczenia tak skonstruowany balkon francuski ze stali nierdzewnej z powodzeniem może zastąpić swój tradycyjny odpowiednik. Balkon tego typu może być także ułożony szeregowo z gotowych drzwi tarasowych otwieranych w dowolny sposób, identycznych do tych już wykorzystanych w domu. W każdym przypadku balkon francuski zakończony jest stalową balustradą oraz wąskim parapetem, na którym można stanąć.
Balustrada w balkonie francuskim
Bez względu na charakter wykorzystanego przeszklenia balkon francuski w każdym przypadku powinien być zabezpieczony balustradą, która ma za zadanie zapewnić nam bezpieczeństwo podczas korzystania z balkonu. Z balustrad można zrezygnować tylko w przypadku, jeśli przeszklenie nie jest otwierane lub jest otwierane wyłącznie częściowo i powyżej 1 metra, a samo przeszklenie wykonane jest z bardzo grubego i bezpiecznego szkła odpornego na nacisk. Co istotne, balustrada wykonana ze stali nierdzewnej ma być nie tylko ozdobą, ale solidną podporą, która powinna utrzymać ciężar naporu osób dorosłych – z tego względu ważne jest, aby była zamocowana w taki sposób, aby nie naruszała trwałości elewacji budynku. Ze względu na spore rozbieżności w rozmiarach balkonów francuskich w stosunku do istniejących na rynku drzwi i okien zazwyczaj okalające je balustrady wykonuje się na zamówienie. W podstawowej i powszechnej wersji do wykonania balustrad wykorzystuje się aluminium, stal ocynkowaną lub stal nierdzewną, ale w szczególnych przypadkach, kiedy mamy do czynienia z domami stylowymi, można zastosować balustradę z kutego metalu. Sama balustrada może być zamontowana na frontonie ściany lub w glifie okna.
Gdzie zastosować balkon francuski?
Najczęściej balkony francuskie montowane są w domach utrzymanych w stylu nowoczesnym, ale bardzo często zdarza się, że spotkamy je w dawnym budownictwie pałacowym lub bogatych kamienicach i willach sprzed dziesiątków lat. Obecnie w nowo wybudowanych domach są one chętnie stosowane jako zamienniki tradycyjnych i dużych balkonów bądź jako uzupełnienie architektury domu o dodatkowe elementy doświetlenia wnętrz w nowoczesnym stylu. Często stalowe balkony francuskie zdobią front pierwszych kondygnacji budynku mieszkalnego i są instalowane na wysokim parterze, zazwyczaj jako para wysokich okien lub drzwi. Tak usytuowane portfenetry są też znakomitym sposobem na wizualne podwyższenie budynku bądź też wysmuklenie jego bryły. Najczęstszą formą balkonów francuskich jest zestawienie drzwi tarasowych albo pojedynczej portfenetry stałej lub otwieranej w sposób dostosowany do pozostałych okien.
Źródło: Kobamet