OG24.pl
  • Główna
  • Biznes
  • Osuszacze adsorpcyjne i chłodnicze do systemów sprężania powietrza

Osuszacze adsorpcyjne i chłodnicze do systemów sprężania powietrza

Wytwarzanie sprężonego powietrza wymaga zastosowania filtracji, osuszania i odolejenia, ponieważ zainstalowanie układu uzdatniania jest kluczowym elementem systemu wytwarzania sprężonego powietrza. Brak tego elementu powoduje uszkodzenie maszyn, przyrządów pomiarowych i urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem a także wyraźnie skraca żywotność sieci sprężonego powietrza i powoduje ich nieszczelność. 

Osuszacze chłodnicze – wykorzystanie

Osuszacze chłodnicze są wykorzystywane w systemach wytwarzania sprężonego powietrza zainstalowanych w warsztatach usługowych czy zakładach produkcyjnych. Zasadą ich działania jest dwustopniowe schładzanie ciepłego sprężonego powietrza, które jest nasycone wilgotnością do punktu rosy wynoszącą +3oC. Osuszacze chłodnicze z zasady działają dwustopniowo. Jeden stopień polega na wstępnym schładzaniu, który następuje wskutek wymiany ciepła pomiędzy gorącym powietrzem wchodzącym i zimnym osuszonym powietrzem, które wychodzi z osuszacza. Drugi stopień schładzania polega na obniżeniu temperatury powietrza do punktu rosy +3oC w wymienniku ciepła przy uwzględnieniu czynnika chłodniczego. Osuszacze chłodnicze są ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ nie wpływają negatywnie na ekosystem. Mogą być one wykorzystywane, zarówno w dużych, jak i małych przepływach powietrza i są bardzo często użytkowanymi elementami do usuwania wilgoci z wyprodukowanego sprężonego powietrza.

Osuszacze chłodnicze mobilne

Osuszacze chłodnicze są mobilne, dlatego mogą być montowane jako element naścienny, wolnostojący lub też integralne wyposażenie każdego kompresora przemysłowego. Każdy właściciel parku maszynowego składającego się z sprężarek przemysłowych może zaplanować instalację osuszacza chłodniczego w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Osuszacze chłodnicze wolnostojące można zakupić w przypadku, gdy zachodzi potrzeba usuwania dużego stopnia wilgoci, ponieważ gwarantują one stabilny ciśnieniowy punkt rosy. Osuszacze chłodnicze z falownikiem są elementami energooszczędnymi, które warto jest zastosować dla dużych przepływów powietrza od 1200 m3 na godzinę. Osoby zainteresowane możliwością nabycia tego typu osuszaczy chłodniczych powinny wybierać markowych i renomowanych dostawców oraz producentów posiadających stabilną pozycję na rynku oraz odznaczających się wieloletnią tradycją i doświadczeniem w sprzedaży tego rodzaju elementów dedykowanych parkom maszynowym złożonym z kompresorów przemysłowych.

Osuszacze adsorpcyjne – zalety

Osuszacze adsorpcyjne gwarantują skuteczne usuwanie wilgoci ze sprężonego powietrza. Są one trzecim, obok odolejania i filtracji cząsteczek stałych elementem procesu uzdatniania sprężonego powietrza,  gwarantującym wyeliminowanie nadmiaru wilgoci oraz zapewniającym doskonałe funkcjonowanie całej instalacji sprężonego powietrza. Osuszacz adsorpcyjny pozytywnie wpływa na wydłużenie żywotności każdego elementu systemu wytwarzania sprężonego powietrza, jak również zapobiega procesowi korodowania, szczególnie elementów i podzespołów narażonych na negatywne działanie wilgoci.

Osuszacze adsorpcyjne pozwalają uzyskać najniższy poziom wilgotności sprężonego powietrza o ciśnieniowym punkcie rosy na poziomie -70oC. Osuszacz adsorpcyjny składa się z dwóch kolumn, które pracują naprzemiennie. Są one wypełnione adsorbentem. Jedna kolumna suszy sprężone powietrze, które przez nią przepływa, zaś druga jest suszona – regenerowana. Polega to na tym, że cząsteczki wody są usuwane z kolumn wskutek strumienia przepływającego przez nie powietrza. Osuszacze adsorpcyjne doskonale odnajdują się w takich branżach, jak transport pneumatyczny, farmacja, lakiernictwo, przemysł spożywczy, elektronika, optyka czy instalacje AKPIA.

Osuszacze adsorpcyjne i chłodnicze to elementy, w które warto zainwestować, ponieważ pomagają one uzyskać sprężone powietrze pozbawione nadmiernej wilgotności, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na proces wytwarzania sprężonego powietrza i chroni przed wieloma negatywnymi czynnikami związanymi z nadmiarem wilgoci.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza

Pwiązane Artykuły

Jakie nowoczesne technologie wykorzystuje sprzęt medyczny w dzisiejszych szpitalach?

Jakie przyciski szklane do automatyki budynkowej?

Jakie gadżety mogą pojawić się niebawem w naszym życiu?

Leave a Comment