OG24.pl

Jakie przyciski szklane do automatyki budynkowej?

Systemy automatyki gwarantują uproszczenie realizacji wielu procesów zachodzących w budynkach mieszkalnych. Sterowanie poszczególnymi funkcjami odbywa się między innymi za pomocą przycisków. Szczególnie często wybierane są modele szklane, gwarantujące nie tylko wysoką funkcjonalność, ale też nowoczesny, atrakcyjny design.

W jaki sposób wykorzystywane są przyciski szklane? 

Choć nazwa sugeruje klasyczne, mechaniczne przyciski, w rzeczywistości w systemach automatyki budynkowej najczęściej stosowane są produkty dotykowe, wykorzystujące funkcję zbliżeniową. Po przybliżeniu dłoni do przycisku, punkty sensorów dotykowych rozjaśniają się, wskazując tym samym miejsce, które należy dotknąć, by uruchomić konkretny obwód wyjściowy. Na tej samej zasadzie działają również łączniki dotykowe.

Po co przyciski szklane są montowane w domach, biurach, szkołach i w innych budynkach? Żeby zarządzać systemem automatyki, a mówiąc konkretniej, urządzeniami wchodzącymi w jej skład. Z reguły są to systemy oświetleniowe.

Szklane przyciski dotykowe montuje się w puszkach instalacyjnych. Zazwyczaj w tym celu wykorzystywana jest specjalna ramka montażowa. Dzięki temu sposób założenia przycisku nie wpływa na jego design. A ten bardzo często okazuje się niezwykle atrakcyjny. Na rynku dominują przede wszystkim przyciski utrzymane w nowoczesnym stylu, doskonale pasującym do wnętrz minimalistycznych. Urozmaicane są one poprzez różnokolorowe podświetlenie, zmieniające barwę w zależności od tego, czy dany obwód został załączony czy też nie. Intensywność oraz barwę światła można dostosować do własnych potrzeb i wymagań.

Jakie przyciski szklane wybrać? 

Choć wydawać się może, że to automatyka budynkowa jest skomplikowana i zróżnicowana, same przyciski występują na rynku w wielu odmianach. Warto je więc dokładnie przeanalizować, tak aby spełniały wymagania nie tylko pod względem designu, ale też funkcjonalności. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

  •       Liczba kanałów. Przyciski szklane oferowane są w wersjach 4-kanałowych, jednak na rynku znaleźć można również łączniki dotykowe z dwoma lub czterema kanałami. Oczywiście każdy kanał to jeden przycisk, dlatego wybór konkretnego rozwiązania jest uzależniony od specyfiki urządzeń wchodzących w skład automatyki.
  •       Tryb pracy. W zależności od rodzaju podłączonych urządzeń, przyciski pracują w trybie monostabilnym lub bistabilnym. W pierwszym przypadku obwód wyjściowy jest załączany przez cały czas przytrzymywania przycisku, natomiast w trybie bistabilnym jedno przyciśnięcie uruchamia obwód, a drugie go wyłącza.
  •       Napięcie zasilania. Omawiane urządzenia trzeba dobierać także wartości napięcia zasilania linii. Przyciski szklane przystosowywane są zazwyczaj do współpracy z automatyką domową zasilaną napięciem stałym 9-30V, natomiast łączniki do obsługi systemów zasilanych napięciem zmiennym 230V.
  •       Obciążenie wyjść. W przypadku wszystkich kanałów, przyciski oraz łączniki są najczęściej w stanie obsłużyć obciążenie wynoszące aż 250 W. Dla pojedynczego kanału wynieść może ono natomiast 100 W. Jest to bardzo ważne zwłaszcza wówczas, gdy urządzenia te mają być stosowane do sterowania oświetleniem LED.

Warto podkreślić, że opisywane przyciski oraz łączniki szklane mogą zostać zintegrowane ze sterownikami rolet, co pozwala na sterowanie ich pracą. Możliwość wyboru różnych urządzeń, a także dostosowywania ich pracy oraz wyglądu (np. koloru podświetlenia) sprawia, że sterowanie automatyką okażę się niezwykle wygodne. Same przyciski i łączniki staną się natomiast nieodłącznymi elementami wystroju wielu pomieszczeń. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną prawidłowo dobrane do rodzaju i specyfiki urządzeń podłączonych w ramach automatyki budynkowej. Łatwo w tym względzie o pomyłkę, dlatego zalecana jest pomoc fachowców.

Źródło: F&F – automatyka przemysłowa

Pwiązane Artykuły

Czym powinien być gadżet?

Optymalne warunki do życia – jak usunąć nadmierną wilgotność powietrza?

Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Leave a Comment