Szklane ścianki działowe są coraz częściej spotykanym rozwiązaniem pomagającym w estetycznym oddzieleniu i organizacji przestrzeni. Sprawdzają się one doskonale nie tylko w biurach, ale również w przestrzeni domowej. Czym właściwie są szklane ścianki działowe i jak najlepiej wkomponować je w swoje otoczenie?
Czy szklane ścianki działowe nadają się do domów i mieszkań?
Współczesne mieszkania często organizowane są na zasadach otwartego planu. Jest to modne i atrakcyjne rozwiązanie. Pozwala domownikom – oraz ich gościom – pozostawać w stałym kontakcie. Jednak niektóre pomieszczenia wymagają pewnego oddzielenia od reszty domu. Warto wiedzieć, że aby podział taki był możliwy, jednocześnie bez wizualnego zaburzania otwartego planu, najlepiej w aranżacji pomieszczenia zastosować szklane ścianki działowe. Tym bardziej, że tego typu rozwiązanie świetnie sprawdza się także w domach czy apartamentach prywatnych. Wszystko zależy od stylu, w jakim urządzamy swoje cztery kąty.
Większość domów i mieszkań (zarówno w mieście, jak i na wsi), charakteryzujących się nowoczesnym wykończeniem wnętrz, może zostać udoskonalona dzięki szklanym ściankom działowym. Tym bardziej, że szkło od lat cieszy się dobrą renomą wśród projektantów wnętrz. Występuje ono zarówno w postaci szklanych stolików, drzwi, balustrad, jak i jako wykończenie kuchennych ścian. Szkło to materiał dość praktyczny i elegancki, a do tego łatwy w czyszczeniu, dlatego coraz częściej można go spotkać nie tylko w przestrzeniach biurowych.
Typy szklanych ścianek działowych
Szklane ścianki działowe występują w dwóch wariantach. Pierwsza opcja to zabudowa w systemie ramowym. W systemie tym szklana płyta umieszczona jest w ramie wykonanej z aluminiowych profili. Zdecydowanie najpopularniejsza i najczęściej spotykana właśnie w biurach. A co z mieszkaniami? Także w apartamentach ten typ montażu szklanych ścianek działowych daje duże możliwości.
Dzięki bogatej ofercie profili kierunkowych, ściany mogą być dowolnie dopasowywane do indywidualnych potrzeb klienta. Ponadto system ramowy najlepiej nadaje się do montażu drzwi, zarówno tradycyjnych, jak i przesuwnych. Dodatkowo, sporym atutem tego systemu jest możliwość stosunkowo łatwego demontażu i późniejszego montażu ścianek działowych, bez niszczenia ich elementów. Przydaje się to w sytuacji zmiany koncepcji organizacji pomieszczeń czy też przy większych remontach.
Drugi wariant montażu szklanych ścianek działowych to zabudowa w systemie bezramowym. W systemie tym stosowane jest szkło hartowane, a montaż odbywa się przy użyciu specjalnych okuć. Montaż drzwi w przypadku takich ścianek również jest możliwy, jednak nieco trudniejszy i bardziej ograniczony.
Zalety szklanych ścianek działowych
Zastosowanie szklanych ścianek działowych daje szereg zalet. Przede wszystkim ogromnym plusem jest możliwość dostosowania ścianek do swoich indywidualnych potrzeb. Najczęściej szklane ścianki działowe wykonane są na zamówienie klienta i to właśnie on decyduje o tym, jaki będzie ich rozmiar i układ, więc za każdym razem projekt jest mocno spersonalizowany.
Dla niektórych osób z pewnością ważne będzie to, że szklane ścianki działowe nie wymagają żadnego dodatkowego wykończenia. Tak więc nie muszą być one pokrywane gładzią, malowane czy tapetowane. Elegancja w najprostszej postaci. Szklane ścianki działowe są niezwykle stylowe i estetyczne, mimo swojego minimalistycznego charakteru nadają wnętrzom swoisty klimat.
Ogromnym plusem szklanych ścianek działowych jest również przepuszczalność światła. Pomieszczenia mogą zostać w całości zalane przez naturalne światło słoneczne i dokładnie nim doświetlone. Absolutnie nie jest to możliwe przy zastosowaniu ścianek działowych z innych materiałów. Przepuszczalność światła likwiduje także ograniczenie do wydzielania pomieszczeń na podstawie dostępności okien. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, warto w projekcie domu czy mieszkania uwzględnić zastosowanie szklanych ścianek działowych.