OG24.pl
Sen - dlaczego to takie trudne?

Sen – dlaczego to takie trudne?

Młoda mama to niewyspana mama. Sen jest dla noworodka jak każda nowa umiejętność – musi się go nauczyć. A samodzielne zasypianie wymaga osiągnięcia odpowiedniej dojrzałości układu nerwowego.Sprawdź co zrobić, aby ułatwić dziecku zasypianie i zapewnić mu spokojny sen.

1. Odróżnij dzień od nocy

W łonie matki dziecko nie odróżnia dnia od nocy i drzemie, kiedy tylko ma na to ochotę. Kiedy przychodzi na świat trzeba pomóc mu odróżnić te dwie pory. W trakcie drzemek w ciągu dnia postaraj się, aby łóżeczko czy kołyska stały w spokojnym miejscu, ale nie izoluj dziecka od dźwięków z otoczenia. Nie wyłączaj radia czy telewizora, normalnie wykonuj wszystkie czynności, bez chodzenia na paluszkach. Jeśli słońce nie świeci prosto w okna spróbuj ich nie zasłaniać.

W dzień powinno być jasno. W nocy – całkiem odwrotnie.

Postaraj się zachowywać cicho, wyłącz urządzenia elektroniczne, mów do dziecka niewiele i spokojnym głosem. Dzidziuś szybko nauczy się, że noc to czas wyciszenia i odpoczynku. Postaraj się, aby w sypialni było możliwie jak najciemniej. Lampkę, która przyda się podczas nocnego karmienia, ustaw tak, aby nie świeciła prosto na łóżeczko.

2 Nie bój się wziąć dziecko do łóżka

Parę lat temu powstała teoria całkowicie sprzeczna z naszą naturą, mówiąca, że niemowlę nie może spać z rodzicami, „bo się przyzwyczai”. Prawda jest taka, że kilkuletnie dzieci potrafią nagle zacząć przychodzić do łóżka rodziców, chociaż od urodzenia spały osobno. Bliski kontakt, zwłaszcza z mamą, jest podstawową potrzebą noworodka. To nic dziwnego, że właśnie obok Ciebie, w Twoim łóżku, dzidziuś zasypia najszybciej i śpi spokojnie. Dla zmęczonej mamy takie rozwiązanie też jest dobre – może w końcu przespać parę godzin bez wstawania do płaczącego dziecka. Jeśli niemowlę tego potrzebuje – weź je do łóżka i wyśpijcie się obydwoje. W spaniu z dzieckiem trzeba pamiętać żeby: nie przegrzać malucha pod kołdrą dla dorosłych, a w pierwszych miesiącach być ostrożnym, aby go nie przygnieść przez sen.

Noworodek musi się nauczyć rytmu dnia i samodzielnego zasypiania. Daj swojemu dziecku czas na to, aby opanowało tą sztukę w swoim tempie. A Ty regeneruj siły drzemiąc w dzień razem z maluszkiem.

Pwiązane Artykuły

Czym jest USG ślinianek i kiedy należy je wykonać?

Jakie gadżety mogą pojawić się niebawem w naszym życiu?

Istotne wzmianki o instalacji gazowej w samochodzie

Leave a Comment