OG24.pl
projekt-instalacji-sprezonego-powietrza

Co powinien zapewniać dostawca systemów sprężonego powietrza

Coraz częściej systemy zaopatrywania w sprężone powietrze nie przyjmują już formy pojedynczego kompresora. W szczególności dla większych zakładów niezbędne jest stworzenie rozbudowanego systemu sprężarek, orurowania i systemu uzdatniania oraz przechowywania sprężonego powietrza. Na rynku działa wiele firm specjalizujących się w tego typu usługach. Zapewniają oni fachową wiedzę i doświadczenie z zakresu zaopatrywania w sprężone powietrze. Ale czy to wszystko? Podpowiadamy, czego się spodziewać i co powinien zapewnić dostawca systemów sprężonego powietrza w ramach swoich usług.

Jak rozpocząć pracę z systemem sprężonego powietrza?

Systemy sprężonego powietrza goszczą w coraz większej liczbie zakładów. Dzieje się tak dzięki ogromnej mocy, która drzemie w medium, jakim jest sprężone powietrze. Jego wykorzystanie w produkcji i codziennych pracach przenosi wygodę i wydajność na zupełnie nowy poziom. Dlatego też nowoczesna produkcja nierozerwalnie wiąże się właśnie z kompresorami i sprężonym powietrzem. Niektóre zakłady zaczynały od pojedynczych sprężarek powietrza, by z czasem rozbudowywać system o kolejne urządzenia. Inne, większe przedsiębiorstwa już na początku działalności projektują i montują duże, skomplikowane układy zaopatrywania w sprężone powietrze. Jednak ze względu na bogactwo rynku i mnogość opcji wśród kompresorów i akcesoriów dodatkowych, samodzielne montowanie i projektowanie takiego układu może okazać się niebywale trudne. Na szczęście swoje usługi w tym zakresie oferują liczne firmy zapewniające dostawę systemów sprężonego powietrza dostosowanych do wymagań klienta. Jest to usługa, dzięki której system sprężonego powietrza będzie wydajny, energooszczędny i precyzyjnie dostosowany do charakterystyki pracy przedsiębiorstwa. Poszukując odpowiedniego dostawcy systemów sprężonego powietrza warto wiedzieć, czego można od niego oczekiwać i co powinien zapewnić swojemu klientowi.

Oferta dostawców systemów sprężonego powietrza — czego oczekiwać?

Projekt instalacji systemu sprężonego powietrza oraz jego wykonanie to podstawowe usługi, jakie w ramach swojej oferty proponują dostawcy systemów sprężonego powietrza. Jednak konkurencyjność rynku wymaga, aby wyróżniać się na tle podobnych firm o zbliżonym zakresie działalności. Dlatego też przedsiębiorstwa świadczące usługi z zakresu projektowania i wykonywania systemów sprężonego powietrza nieustannie poszerzają swoją ofertę o dodatkowe produkty i usługi.

Oczywiście do podstawowych czynności wykonywanych przez dostawców systemów sprężonego powietrza należy zaprojektowanie całej instalacji systemu sprężonego powietrza z uwzględnieniem potrzeb i warunków użytkowania oraz realizacja tego projektu. W ramach tej usługi wiele firm wykonuje niezbędne pomiary, które pozwalają określić potrzeby zakładu w zakresie zaopatrywania w sprężone powietrze. Następnie wykonują projekt z uwzględnieniem wszystkich potrzeb produkcji i sugestii klienta. Kolejnym krokiem jest zakup sprzętu według projektu. Tym również najczęściej zajmuje się dostawca systemów sprężonego powietrza. Na końcu następuje montaż i połączenie wszystkich elementów tak, aby instalacja była sprawna i gotowa do użycia. Taki zakres prac z reguły mieści się w zakresie podstawowych usług świadczonych przez dostawców rozwiązań sprężonego powietrza

Bywa jednak, że niektórzy dostawcy nie wykonują samodzielnie obliczeń i badań dotyczących zapotrzebowania zakładu na sprężone powietrze. Tym samym pozostawiają tę czynność klientowi. Może on wykonać ją samodzielnie jeśli dysponuje odpowiednią wiedzą i narzędziami lub też może zlecić to podwykonawcy. Jest to jednak nieco kłopotliwe i warto szukać firm, które zajmą się również tą czynnością. Dodatkowo dość spore znaczenie na etapie projektowania nowego układu sprężonego powietrza ma wykonanie audytu dotychczas stosowanych urządzeń. Audyt sprężonego powietrza to jedna z usług dodatkowych oferowanych przez dostawców rozwiązań z zakresu zaopatrywania w sprężone powietrze. W ramach usług dodatkowych niektórzy dostawcy proponują również detekcję wycieków sprężonego powietrza, usuwanie wycieków sprężonego powietrza oraz pomiar przepływu powietrza. Możliwe jest także nawiązanie szerszej współpracy, gdyż niektóre firmy w swojej ofercie posiadają również profesjonalny serwis, przeglądy okresowe kompresorów i usługi z zakresu konserwacji sprężarek powietrza.

źródło: almig.pl

Pwiązane Artykuły

Kino domowe – jak się do tego zabrać?

Osuszacze adsorpcyjne i chłodnicze do systemów sprężania powietrza

Czy domek na kółkach to dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi?

Leave a Comment