OG24.pl

Co wybrać – nowy czy używany zbiornik na gaz propan?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów z tak zwanej „ drugiej ręki”, czyli używanych. Istnieje również możliwość zakupu używanego zbiornika na gaz propan. Jednak wielu inwestorów obawia się takiego rozwiązania. Zastanawiają się czy jakość tych produktów jest zadowalająca i czy ich eksploatacja będzie możliwa równie długo. Jest to wybór niełatwy, a każda opcja ma swoje wady i zalety. Najważniejsze jest jednak, jakie rozwiązanie będzie bardziej opłacalne, nie tylko teraz, ale również w dłuższej perspektywie. Przedstawiamy wszystkie za i przeciw, które pomogą wybrać pomiędzy nowym a używanym zbiornikiem na gaz propan.

Zbiornik na gaz propan

Zakup zbiornika na gaz propan jest jednym z obowiązkowych elementów podczas zakładania nowej instalacji na gaz. Musi on zostać ulokowany na terenie posesji, na której znajduje się nieruchomość zasilana w gaz. Lokalizacja zbiornika obostrzona jest konkretnymi przepisami, których przestrzeganie jest niezbędne ze względów bezpieczeństwa. W zbiorniku magazynowany jest zapas gazu na potrzeby grzewcze. Gaz ze zbiornika – poprzez specjalną instalację ukrytą pod powierzchnią ziemi – jest doprowadzany do kotła na gaz propan znajdującego się w kotłowni, wewnątrz budynku.

Dostępność zbiorników na propan nowych i używanych

W przeszłości dostępność używanych zbiorników na gaz była dużo mniejsza, a inwestorzy często nie mieli możliwości wyboru. Bywało, że zbiornik, na który się zdecydowali, czyli konkretnej wielkości (naziemny lub podziemny), dostępny był tylko jako nowe urządzenie. Rynek jednak znacznie się powiększył. Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej instalacji na gaz propan, a tym samym zwiększyła się również podaż zbiorników używanych. Taki stan rzeczy powoduje, że zbiorniki używane są dostępne niemal bez ograniczeń, a czasem wymagane jest jedynie krótkie oczekiwanie. Dzięki temu wybór jest szeroki, a każdy klient może znaleźć rozwiązanie skrojone według swoich potrzeb. Jeśli chodzi o dostępność nowych zbiorników na gaz to jest ona absolutnie nieograniczona. W każdej chwili można nabyć zarówno zbiornik naziemny, jak i podziemny o dowolnej pojemności.

Nowe zbiorniki na gaz propan

Rzeczą oczywistą jest, że każda nowa rzecz jest nieco droższa, niż jej używany odpowiednik. Jednak zawsze – i nie inaczej jest w przypadku zbiorników na gaz, jakość nowego produktu jest wyższa oraz podlega on gwarancji producenta. W razie wystąpienia jakichkolwiek wad ukrytych czy wad konstrukcyjnych, producent ma obowiązek naprawić je na swój koszt. Takie przepisy pozwalają spać spokojnie i mieć dużo większą pewność. Jakość wykonania powinna być bezdyskusyjna. Jednak z drugiej strony, zakup konkretnego zbiornika na gaz propan często uzależniony jest również od finansów. Inwestor musi przekalkulować czy jego możliwości finansowe pozwalają na pokrycie kosztów zakupu nowego zbiornika. Warto jednak pamiętać, że mniejsza zasobność portfela nie wyklucza wyboru nowego zbiornika. Wiele firm zajmujących się dystrybucją gazu płynnego oraz przeprowadzaniem inwestycji związanych z przyłączem nowej instalacji na gaz propan, oferuje atrakcyjny system ratalny.

Używane zbiorniki na gaz propan

Używane zbiorniki na gaz to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które chcą lub są zmuszone nieco zaoszczędzić na inwestycji, jaką jest montaż instalacji na gaz propan. Nie jest to rozwiązanie wcale gorsze, niż wybór nowego zbiornika. Jedyne o czym należy pamiętać, to aby dokonać zakupu z pewnego i wiarygodnego źródła. Takim z pewnością jest firma specjalizująca się w montażu i demontażu zbiorników na gaz propan.

Zbiornik używany zanim trafi do nowego właściciela powinien zostać dokładnie sprawdzony pod kątem szczelności. Testy takie są przeprowadzane przez wspomniane już firmy. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup zbiornika od osoby prywatnej, która sprzedaje używany przez siebie sprzęt, bez uprzedniego sprawdzenia, musimy liczyć się z potencjalnymi problemami w przyszłości. Nie mniej jednak odpowiednio sprawdzony i prawidłowo zamontowany używany zbiornik na gaz może z powodzeniem posłużyć nam przez długie lata. Jego cena może być średnio od 20% do nawet 40% niższa, niż koszt nowego zbiornika.

Jeśli natomiast chodzi o gwarancję producenta, to zbiorniki używane okres gwarancyjny mają już za sobą. Bywa, że dystrybutor udziela swego rodzaju gwarancji rozruchowej, jednak jest to jego dobra wola, a nie obowiązek ustawowy, więc nie możemy tego wymagać. Podsumowując, zbiornik używany na propan również może być dobrym zakupem, który warto rozważyć.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG

Pwiązane Artykuły

Randki z Internetu

Jakie przyciski szklane do automatyki budynkowej?

Serwis i konserwacja klimatyzatorów Daikin – o czym warto pamiętać

Leave a Comment