OG24.pl
Karmienie piersią - jak długo, jak często oraz kiedy

Karmienie piersią – jak długo, jak często oraz kiedy?

Właśnie zostałaś mamą? Gratulacje! Przed Tobą wspaniały czas pełen szczęśliwych chwil, ale także wielu wyzwań. Jednym z nich jest z pewnością karmienie piersią. Ta najbardziej naturalna czynność na świecie bywa trudna, zwłaszcza tuż po porodzie. Warto pamiętać o kilku zasadach, aby ułatwić sobie i maluszkowi początki „drogi mlecznej”.

1. Nie poddawaj się

Pierwsze czego potrzebuje nowo narodzone dziecko to pierś mamy. Nie oznacza to, że już kilka chwil po porodzie pokarmu jest pod dostatkiem. Aby zaspokoić pierwszy głód noworodka wystarczy dosłownie kilka kropel (jego żołądek jest wielkości wisienki). Kolejne godziny będą kluczowe dla całego karmienia, dlatego nie poddawaj się nawet jeśli na początku mleka jest niewiele i dziecku trudno jest się najeść. Jeśli będziesz przystawiać dziecko do piersi jak najczęściej, najpóźniej w trzecią dobę po porodzie laktacja ruszy pełną parą, a najedzony dzidziuś uspokoi się.

2. Karm dziecko na żądanie

Ustalanie harmonogramu karmienia co 2 czy 3 godziny jest wygodne tylko dla mamy. Dla noworodka sytuacja, w której jest głodny i musi czekać do określonej pory, aby się najeść to duży stres. Nie jest to dobre dla Twojej laktacji, która potrzebuje nawet trzech miesięcy, aby się ustabilizować. Jeśli chcesz karmić swoje dziecko przynajmniej pół roku (tak jak zaleca to WHO) przystawiaj je do piersi tak często, jak tego potrzebuje. Nawet co godzinę. Korzystaj z pomocy najbliższych w pierwszych, najtrudniejszych tygodniach. Warto, aby był obok ktoś kto przyniesie szklankę wody czy poduszkę pod plecy.

3. Dbaj o piersi

Dla delikatnej skóry piersi początki karmienia są ekstremalne. Większość kobiet odczuwa ból i dyskomfort przez pierwsze dni lub nawet tygodnie. Pamiętaj o dobrej technice przystawiania dziecka do piersi: jego wargi powinny być wywinięte i obejmować jak największą część otoczki brodawki. Wtedy karmienie jest efektywne, a dla Ciebie mniej bolesne. Jeśli tylko możesz pozostaw piersi odkryte chociaż chwilę po karmieniu. Używaj też lanoliny między karmieniami – to naturalna substancja, która złagodzi podrażnienia i uodporni brodawki.

Karmienie piersią to czas bliskości i spokoju dla dziecka i mamy. Nie stresuj się, znajdź wygodne i spokojne miejsce. I ciesz się tymi pięknymi chwilami.

Pwiązane Artykuły

Czym powinien być gadżet?

Jak wyglądała historia budownictwa?

Istotne wzmianki o instalacji gazowej w samochodzie

Leave a Comment