OG24.pl

Techniki znakowania wklęsłego i wypukłego 

Znakowanie produktów to nieodłączny element niemal każdej działalności przemysłowej.  Na rynku znajdziemy szeroki wybór metod, narzędzi czy wszelkiego typu akcesoriów do znakowania.

Znakowanie produktów

Znakowanie produktów to nic innego, jak umieszczenie na danym wyrobie określonego, trwałego znaku, jakim może być logo firmy, numer seryjny produktu, jego nazwa bądź symbol określający jego  pochodzenie czy zastosowanie. Usługi związane ze znakowaniem produktów w dobie obecnego przemysłu zyskują na znaczeniu, w związku z czym zapotrzebowanie na nie dynamicznie wzrasta. Duży wpływ na ten proces ma także ogólne przekonanie panujące nie tylko wśród producentów, ale i konsumentów, na temat produktów oznaczonych logiem bądź nazwa firmy. Oznakowania te świadczą o jakości, prestiżu oraz dobrym wizerunku producenta, co również wpływa na wzrost jego wartości rynkowej. 

Coraz większe zapotrzebowanie na znakowanie produktów wynika także z obowiązku oznaczanie wyrobów znakiem CE, który stanowi gwarancję bezpieczeństwa produktu oraz jego zgodności z wymogami oraz standardami UE. W wyniku wzrastającego znaczenia opisywania wyrobów na rynku znajdziemy szeroki wybór innowacyjnych technologii, które pozwalają producentom na trwałe i estetyczne, a także szybkie znakowanie produktów.

Znakowanie konwencjonalne

Firma Borries Marking-Systems specjalizuje się w produkcji maszyn oraz narzędzi do znakowania konwencjonalnego, opartego o technologię wypierania materiału oraz znakowania trwałego. Znajdują one zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, między innymi w przemyśle stalowym, elektrycznym czy maszynowym. W sposób bardzo trwały znakują one części obrabiane, wykonywane z metali czy tworzyw sztucznych. Znajdują szerokie zastosowanie w obszarach, które wymagają naniesienia tekstu, numerowania czy szybkiego czasu znakowania. 

Wśród stosowanych technik znajdziemy m. in.:

– czcionki stalowe,

– czcionki grawerowane,

– stemple pojedyncze,

– głowice numerujące,

– stemplownica ręczna (młotek pneumatyczny),

– stemplownice (stemplownice pneumatyczno-hydrauliczne),

– maszyny do znakowania w wyniku walcowania lub rolowania.

Znakowanie tarczą czcionkami wklęsłymi lub wypukłymi

Tarcza koła, posiadająca czcionki do znakowania wklęsłego lub wypukłego, sterowana jest za pomocą silnika krokowego. Wyposażona jest w znaki obejmujące określone litery oraz wielkość (około 9 do nawet 96  znaków). Znaki wybijane są w wyniku skoku roboczego wykonywanego przez elektryczny mechanizm mimośrodowy. 

Prędkość procesu znakowania przy użyciu tego typu tarczy wynosi od jednego do nawet sześciu znaków na sekundę, przy czym hałas związany z pracą urządzenia wynosi około 75 dB(A). Zastosowanie tarczy pozwala na użycie stemplownic do tabliczek znamionowych posiadających zarówno napisy wypukłe, jak i wklęsłe, służące do bardzo głębokiego znakowania (np. znaków VIN). Wśród dostępnych modeli znajdziemy elektryczne oraz hydrauliczne urządzenia stemplujące. 

Technika znakowania tarczą z powodzeniem znajduje zastosowanie w przypadku zróżnicowanych procesów znakowania, które muszą zostać wykonane szybko. Jej zaletą jest możliwość wybijania znaków na odpowiednią głębokość oraz stosunkowo cicha praca. Technika ta może być wykorzystywana do obróbki elementów wykonanych z aluminium, stali nierdzewnej czy żeliwa.

Źródło: Systemy i Technologie Mechaniczne – narzędzia i urządzenia dla przemysłu

Pwiązane Artykuły

Kino domowe – jak się do tego zabrać?

Jakie usługi świadczą firmy niszczące dokumenty?

Spedycja kontenerowa – dlaczego wzrasta jej popularność

Leave a Comment